۵ گام برای موفقیت در بازاریابی در شبکه های اجتماعی

اهمیت بازاریابی در شبکه های اجتماعی

۲۷ درصد از حساب های کاربری شبکه های اجتماعی تمام وقت آنلاین هستند و این موضوع به راهی محبوب برای مشتریان در راستای کشف و جست و جوی برندهای مختلف و برای بازاریابان در راستای دستیابی به مشتریان بالقوه از طریق بازاریابی در شبکه های اجتماعی تبدیل شده است.

۹۳ درصد از بازاریابان می گویند که در حال حاضر از بازاریابی در شبکه های اجتماعی برای پیشبرد کسب و کار خود استفاده می کنند و می توان با اطمینان گفت که در سال ۲۰۱۸ محبوبیت شبکه های جدید مانند Pinterest، Vine و اینستاگرام افزایش یافته است.

در سال جاری، انتظار می رود سایت های بیشتری، به ویژه Google+، تمایل فزاینده ای در مردم ایجاد کنند و به بخشی از زندگی روزمره ی آنها تبدیل گردند.

۵ نکته در راستای موفقیت در امر بازاریابی در شبکه های اجتماعی در اینجا توضیح داده شده است که قبل از وارد کردن تجارت به شبکه های اجتماعی باید آنها را به دقت مرور نمود.

 

۱- با برنامه شروع کردن

یکی از هر ۴ تجارت کوچک، هیچ استراتژی برای بازاریابی در شبکه های اجتماعی ندارد. اگر یک کسب و کار بخواهد در فروش موفق بوده و از جانب جامعه هدایت گردد، باید یک استراتژی دیجیتالی واضح در زمینه بازاریابی در شبکه های اجتماعی داشته باشد.
هر شبکه اجتماعی دارای جمعیت شناسی های متفاوتی از نظر مخاطبین است، بنابراین کسب و کارها باید به طور استراتژیک و بر اساس مشتری های هدف خود انتخاب کنند که کدام مجرای خروج را می بایست مورد استفاده قرار دهند.
نمونه هایی از تفاوت های جمعیت شناسی عبارتند از:
• ۶۷ درصد از افراد آنلاین از فیس بوک استفاده می کنند و این شبکه را به شبکه ای تبدیل نموده اند که در اوج قرار دارد
• ۶۰ درصد از کاربران فیس بوک زن هستند
• متوسط کاربران توییتر زنانی هستند که در محدوده سنی ۲۸ سال قرار دارند
• کاربران اینستاگرام تقریباً در محدوده سنی بین ۱۸ تا ۲۹ سال قرار دارند
• بیشتر کاربران Pinterest زن هستند. بطوریکه ۸۰ درصد از کاربران این رسانه ی اجتماعی را زنان تشکیل می دهند
• Pinterest بیشتر زنانی را بخود جذب می کند که از تحصیلات بالاتر و درآمدهای بیشتر برخوردار هستند
بواسطه ی برجسته نمودن انواع شخصیت هایی که احتمالاً کالاها یا خدمات شما را خریداری خواهند کرد، در رابطه با مشتریان خود فکر نمایید. این بررسی انواع شخصیتی می تواند مواردی از قبیل شیوه زندگی عمومی، و میزان ارزشمندی آنلاین بودن برای افراد را در بر بگیرد.
پس از انتخاب کانال های مناسب اجتماعی، کارهایی را که رقبا در راستای رقابت انجام می دهند را بررسی نمایید و سپس یک تقویم محتوایی ایجاد کنید. این کار به کسب و کارها کمک می کند تا خود را سازماندهی کرده و در راستای پیشرفت خود برنامه ریزی نمایند و یک زمانبندی محتوایی منظم در زمینه بازاریابی در شبکه های اجتماعی داشته باشند.

بازاریابی در شبکه های اجتماعی
بازاریابی در شبکه های اجتماعی

۲- ایجاد محتوای کیفی

یک محتوای کیفی که در پلتفرم های مختلف به اشتراک گذاشته می شود، مخاطبان را بخود جذب کرده و باعث می شود تا میزان علاقمندی به یک برند افزایش یابد. این محتوا همچنین در زمینه سئو ، تمایزی را ایجاد می کند.
بنابراین باید بفهمیم که محتوای کیفی چیست؟

محتوای کیفی باید:
• آموزنده می باشد
• می توان آن را به اشتراک گذاشت
• قابل اجرا می باشد
• مناسب مخاطبان مورد نظر می باشد

باید به یاد داشته باشیم که با وجود محتوایی که حکمفرمایی میکند، رفتار کردن مانند یک شاه نه تنها باعث ایجاد حس رضایت می شود، بلکه باعث می شود تا دانشی معتبر در رابطه با موضوع، مخاطبان، رسانه ها و شیوه های کاری بدست آورد.

بازاریابان نباید از انجام آزمون و خطا در راستای بررسی اینکه چه چیزی برای آنها بهترین است، بترسند. ممکن است طی این آزمون ها موفق شوند و یا شکست بخورند، اما نباید ترس به دل راه دهند.

 

۳- فکر کردن بصورت بصری

“ارزش یک عکس به اندازه ی هزار کلمه است”، اما باید اذعان نمود که تصاویر در شبکه های اجتماعی از ارزش بیشتری برخوردار هستند.
• به گفته هاروارد، حدود ۷۰ درصد از فعالیت های فیس بوک حول تصاویر انجام می شوند
• در فیس بوک، ۴۴ درصد از کاربران احتمالاً در صورتی با برندها ارتباط برقرار خواهند کرد که آنها تصاویری از محصولات خود را پست نمایند
• عکس هایی که با کیفیت حرفه ای در فیس بوک گذاشته می شوند، بیش از ۱۲۱ درصد از سهام این شرکت را بوجود آورده اند و ارزش سهام آن به طور متوسط ۹۰٫۶۴ دلار به ازای هر پست است
• Vine، Pinterest، Tumblr و اینستاگرام نمونه های بیشتری از چگونگی پیشروی رسانه ها در راستای استفاده از عکس ها و ویدئوها هستند
بازاریابان باید مقدم بر همه موضوعات، به ایجاد یک استراتژی در پس پست هایی فکر کنند که در آنها از تصاویر استفاده شده است.
همچنین باید عنوان نمود که تصاویر فضای بیشتری را در محیط دیجیتال مورد محافظت قرار می دهند.

فضای تغذیه محدود شده است، اما تصاویر بیشترین فضای موجود را در اختیار می گیرند، قابلیت دیده شدن را افزایش می دهند و تعداد شانس هایی که از دست رفته اند را با کاهش روبرو می کنند.
این امر، قابلیت دیده شدن یک پست را، به ویژه در دستگاه های تلفن همراه افزایش می دهد.
علاوه بر این، مطالعات نشان می دهند که احتمال بیشتری برای توجه نمودن افراد به پست هایی که دارای تصویر می باشند، وجود دارد.

 

۴-فعال و پاسخگو باشید

وقتی مشتریان و علاقمندان به سایت های اجتماعی یک کسب و کار روی می آورند و نظرات خود را در زیر پست های موجود در این صفحات پست می کنند، انتظار دارند که این شرکت نیز به اندازه ی آنها اجتماعی باشد.
پشتیبانی مایکروسافت و ایکس باکس، دو نمونه از بسیاری از موارد تجاری هستند که برای برقراری ارتباط با مشتریانشان از توییتر استفاده می کنند.

تغذیه ی پشتیبانی ایکس باکس، یکی از فعال ترین و مسولیت پذیرترین تغذیه های برند است که می توان در دنیای آنلاین یافت. این شرکت با به نمایش درآوردن ۱٫۳ میلیون تویت موثق، خود را مسولیت پذیرترین برند در توییتر می نامد.
پشتیبانی توییتری مایکروسافت به طور متوسط در فاصله ای ۴۲ دقیقه ای به موارد ذکر شده توسط مشتریان پاسخ می دهد، که در مقایسه با سرویس های سنتی پاسخگویی به مشتری، به شکلی برق آسا سریع است.

مهم است که به یاد داشته باشید که پاسخ دادن به تنهایی کافی نیست. اتوماسیون می تواند برندها را دچار مشکل کند، زیرا می تواند منجر به بروز پاسخ های نامناسب شود.
به عنوان مثال، شرکت هایی که به تمام موارد ذکر شده توسط مشتریان با یک متن خاص که از پیش تهیه شده است پاسخ می دهند، ممکن است بطور ناگهانی با واکنش و توجه منفی اجتماع هدف مواجه شوند. هنگامی که موضوعی به ادراک عمومی مرتبط می شود، به شدت بزرگ می نماید، زیرا مصرف کنندگان احساس می کنند که در شبکه های اجتماعی به تعامل با یک انسان نیاز دارند، نه دریافت کردن پاسخی اتوماتیک.

 

۵- سنجش معیارها

صدها میلیون تعامل بصورت روزانه در سایت های شبکه های اجتماعی وجود دارد. با وجودی که اکثر شرکت ها معتقدند شبکه های اجتماعی مهم هستند، اما ۲۵ درصد از آنها هیچ استراتژی برای انجام سنجش های مورد نیاز ندارند.

کسب و کارهایی که وقت و پول خود را صرف شبکه های اجتماعی می کنند، بازده سرمایه گذاری خود را می خواهند، و سنجش معیارها یکی از بهترین راه ها برای بررسی این موضوع است که اگر مسئله ای اتفاق بیافتد، چه عواقبی را در پی دارد و چگونه می توان آن را بهبود بخشید و معایب آن را اصلاح نمود.

معیارهای چندگانه ای که هر کسب و کاری باید آنها را پیگیری کند عبارتند از:
• اشتراک گذاری در همه شبکه های اجتماعی
• انجام ارزیابی هایی که بواسطه کلیک کردن انجام می شوند
• ارزیابی تغییرها و تاثیرها
• ترافیکی که از کانال های اجتماعی به وب سایت آنها هدایت می شوند (برخی از کسب و کار حتی از سایت های اجتماعی که فعال نیستند هم ترافیک هایی را به سمت خود جذب می کنند)

همانند هر استراتژی بازاریابی سنتی، یکی از اهداف بازاریابی شبکه های اجتماعی، افزایش فروش می باشد. با این حال، مهم است به یاد داشته باشید که هوشیار بودن نسبت به یک نام تجاری نیز به همان اندازه مهم است. با پیگیری این معیارها، شرکت ها می توانند از آنها برای تنظیم تاکتیک هایی در راستای افزایش کارایی و ROI استفاده کنند.
ROI برابر است با حد پایینی برای تعیین اینکه آیا یک استراتژی بازاریابی دیجیتال موثر واقع شده است یا نه.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.